DiEM25 požaduje: Julian Assange nesmí být vydán do USA

DieM25: Nevydávejte Assange!

Komunikační skupina DiEM25 17. 02. 2020

Soudní slyšení o vydání Juliana Assange začne v pondělí 24. února

Požadujeme, aby Julian Assange nebyl vydán do USA! Svoláváme proto protestní pochod od australského velvyslanectví v Londýně na náměstí Parlamentu v sobotu 22. února.

Věc:

Protestní pochod „Nevydávejte Assange‟

Místo:

Londýn, od Australia House na Parliament Square

Čas:

Sobota 22. února2020 od 11:30 greenwichského času

Účastníci:

Projevy začnou od 13:30 greenwichského času na náměstí Parlamentu.

  • Roger Waters – hudební vystoupení
  • Janis Varoufakis – spoluzakladatel DiEM25
  • Chrissie Hynde – hudební vystoupení
  • Brian Eno – RDI (královský průmyslový designér), hudebník – přednese prohlášení
  • M.I.A. – hudebnice – přednese prohlášení
  • Lowkey – hudebník – rapové vystoupení
  • Kristinn Hrafnsson– šéfredaktor WikiLeaks
  • Vivienne Westwood – módní návrhářka
  • John Shipton – otec Juliana Assange

V sobotu 22. února 2020 proběhne v Londýně velký protestní pochod proti vydání Juliana Assange, člena Poradního panelu DiEM25, k trestnímu stíhání do USA. Pochod pořádá kampaň „Nevydávejte Assange‟.

Trumpova administrativa vynesla proti Julianu Assangeovi 17 obvinění ze špionáže, která pro něj mohou v USA znamenat 175 let vězení s nejvyšší ostrahou, jestli vůbec přežije už tak mizerné podmínky v Belmarshské věznici v Británii. Jde o první případ v historii, kdy byla proti novináři vznesena taková obvinění s hrozbou doživotního žaláře.

6. listopadu 2019 vystoupil v Londýně na akci kampaně „Nevydávejte Assange‟ spoluzakladatel DiEM25 Srećko Horvat s projevem, ve kterém varoval: „Jestli Evropa ztratí Juliana Assange, ztratí demokracii.‟

Máme dlouhodobě vážné obavy o Assangeův zdravotní stav, který se soustavně zhoršuje, obzvlášť od té doby, kdy byl uzavřen na samotce ošetřovny v Belmarshi. Po lékařské prohlídce v květnu konstatoval zvláštní zpravodaj OSN pro mučení Nils Melzer, že Assange trpí následky psychického týrání. Minulý měsíc podepsalo více než 60 lékařů otevřený dopis, který vyzývá Belmarsh k okamžitému propuštění, aby mohl dostat řádnou lékařskou péči, a varuje, že bez odpovídající terapie Assangeovi hrozí ve vězení smrt.

Assangeova obhajoba předloží mimo jiné důkazy ze španělského vyšetřování soukromé bezpečnostní společnosti UC Global, která špehovala Assangeovy soukromé, lékařské i právní návštěvy na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, včetně návštěv spoluzakladatele DiEM25 Srećko Horvata, a záznamy předávala CIA.

Ředitel UC Global David Morales byl ve Španělsku zatčen v souvislosti s nezákonným sledováním, šokujícím narušením Assangeova soukromí. Assange byl v jeho procesu předvolán jako svědek na úterý 18. února, prosřednictvím videomostu.

Nejbližší slyšení ve věci Assangeova vydání do USA je stanoveno na pondělí 24. února 2020.

Na protestu promluví spoluzakladatel DiEM25 Janis Varoufakis společně s Julianovým otcem a dalšími podporovateli. V neděli 23. února pak Janis varoufakis navštíví Juliana Assange ve vězení.

Kontaktní osobou pro dotazy tisku a zprostředkování rozhovorů s Janisem Varoufakisem je: Claudia Trapp, press@diem25.org

Napsat komentář